Ave Maria!
Witajcie kochani, dziś w moim pierwszym poście chciałabym się odnieść do przepięknej modlitwy jaką jest różaniec. Może jest jeszcze ktoś pośród Was, kto nie pokochał różańca, nie zna tej modlitwy i może powstrzymuje się od rozpoczęcia, bo nie wie jak zacząć?
W dzisiejszym wpisie jest odpowiedź! Zapraszam też na mój kanał na YouTube, gdzie zamieściłam film nawiązujący do dzisiejszego wpisu. Wystarczy kliknąć w ten link: https://www.youtube.com/watch?v=QxY057CguLk
W dzisiejszym wpisie jest odpowiedź! Zapraszam też na mój kanał na YouTube, gdzie zamieściłam film nawiązujący do dzisiejszego wpisu. Wystarczy kliknąć w ten link: https://www.youtube.com/watch?v=QxY057CguLk
Modlitwa różańcowa jest modlitwą prostą, dostępną dla każdego bez względu na wiek czy wykształcenie, jest uniwersalna i można modlić się nią codziennie przez całe życie i się nie znudzi. Jest to możliwe dzięki połączeniu wypowiadania znanych modlitw z rozważaniem tajemnic z kart Świętej Ewangelii. Dziś skupię się na formalnej części, jak będziecie zainteresowani to pewnie jeszcze przyjdzie czas w przyszłości na kolejne filmy w tej tematyce.
Modlitwę zaczynamy od znaku Krzyża Świętego:
„W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”
Następnie prosimy Pana Boga o pomoc w modlitwie, o skupienie. Ja zwykle odmawiam krótkie wezwanie:
”Panie wejrzyj ku wspomożeniu memu, Pośpiesz ku ratunkowi memu”.
Przechodzimy teraz do modlitwy na Krzyżyku, który można przy tej okazji ze czcią ucałować. Modlimy się:
„Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion, zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen”
Po czym kolejno na paciorkach jeden raz:
„Ojcze Nasz, któryś jest w Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się Imię Twoje. Przyjdź królestwo Twoje. Bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom. I nie wódź nas na pokuszenie, ale nas zbaw od złego. Amen”,
później w intencjach przymnożenia nam cnót wiary, nadziei i miłości trzy razy:
„Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami, i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen”,
i jeden raz
„Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen”.
Zanim przejdziemy dalej, możemy odmówić jeszcze dwie modlitwy dodatkowe. Pierwsza to modlitwa fatimska:
„O mój Jezu przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia”.
Druga:
„O Maryjo bez grzechu poczęta módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy oraz za tymi którzy się do Ciebie nie uciekają, zwłaszcza za nieprzyjaciółmi Kościoła świętego i poleconymi Tobie”.
Teraz przechodzimy do treści modlitwy różańcowej czyli tajemnic różańcowych. Różaniec jest modlitwą kontemplacyjną, a jej sednem, oprócz powtarzania słów wyjętych z Ewangelii (Pozdrowienie Anielskie, Ojcze Nasz), jest rozmyślanie nad tajemnicami różańca. W tym wpisie skupiam się na technicznej stronie dlatego wezmę za przykład tylko jedną część różańca. Dziś poniedziałek, więc będzie to tradycyjnie część I radosna. W każdej części jest pięć tajemnic co odpowiada pięciu dziesiątkom różańca.
Tajemnice radosne:
1. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie.
2. Nawiedzenie świętej Elżbiety.
3. Narodzenie Pana Jezusa w Betlejem.
4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni.
5. Znalezienie Pana Jezusa.
Zaczynamy od modlitwy na medaliku, jeśli nie ma medalika to na ostatnim paciorku, na którym skończyliśmy się modlić w tej części z krzyżykiem. Rozpoczynamy pierwszą dziesiątkę od wspomnienia tajemnicy, w naszym przypadku będzie to „Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie”. Przywołujemy w myślach scenę z Ewangelii świętej i staramy się ją rozważać w czasie odmawiania dziesiątki. Możemy też na tym etapie wzbudzić w sobie intencję z jaką modlimy się rozważając tę tajemnicę.
Dziesiątkę odmawiamy następująco: Najpierw jeden raz Ojcze Nasz, następnie dziesięć razy Zdrowaś Maryjo, na koniec Chwała Ojcu i dwie dodatkowe modlitwy O mój Jezu i O Maryjo bez grzechu poczęta. Po tym przechodzimy do kolejnej dziesiątki i rozważamy następną tajemnicę. Potem następną i następną, aż dojdziemy do piątej. Po skończeniu piątej tajemnicy co do zasady skończyliśmy modlitwę różańcem. Można jeszcze dodatkowo odmówić „Pod Twoją obronę” i podziękować Panu Bogu za wspólnie spędzony czas. Modlitwę kończymy znakiem Krzyża Świętego.
W wielkim skrócie to wszystko co trzeba wiedzieć, by modlić się różańcem. W ciągu dnia można odmówić jedną lub kilka dziesiątek, jedną lub kilka części albo cały różaniec. Modlimy się w domu w swoim pokoju przed krzyżem, w kościele przed Najświętszym Sakramentem albo przed Panem Jezusem ukrytym w tabernakulum, ale możemy też modlić się w drodze na autobus, w kolejce do kasy w sklepie albo w trakcie jazdy samochodem.
Jeśli przemawia do Was bardziej forma filmu, to jeszcze raz zapraszam do oglądania i do zasubskrybowania mojego kanału.
Mam nadzieję, że ten wpis był dla Was pomocny.
Z Panem Bogiem!
Magdalena
(tradycyjna katoliczka)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz